پوسیدگی دندان

همه چیز درباره پوسیدگی

در مورد پوسیدگی دندان چه می دانید؟ چه عواملی باعث این عارضه می شود؟ آیا علائم پوسیدگی دندان های جلویی با دندان های عقبی متفاوت است؟

در این مقاله از فیکس کلینیک به بررسی این موضوع می پردازیم و شما را با روش های درمان آن آشنا می کنیم.

پوسیدگی دندان چیست؟

پوسیدگی دندان یکی از شایع ترین مشکلات سلامتی در جهان است. حفره ها در واقع نتیجه یک سری حفره در دندان هستند که در نهایت سوراخ یا منافذی در سطح دندان ایجاد می کنند. این مشکل در همه افراد و در هر سنی حتی در کودکان و خردسالان ممکن است بروز کند و سلامت دندان آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

حفره ها می توانند باعث درد و عفونت شوند. در واقع پوسیدگی در مراحل اولیه شروع شده و به دلیل عدم درمان و رعایت نکردن اصول بهداشت دهان و دندان به تدریج افزایش می یابد و لایه های عمقی دندان را نیز درگیر می کند.

این مشکل می تواند منجر به درد شدید دندان، عفونت و در نهایت از دست دادن دندان شود. مراجعه منظم به دندانپزشک، مسواک زدن منظم و صحیح و نخ دندان کشیدن می تواند افراد را از پوسیدگی دندان محافظت کند.

علت پوسیدگی

عوامل متعددی می توانند باعث پوسیدگی دندان شوند. علل اصلی پوسیدگی دندان شامل موارد زیر است:

 • تغذیه نامناسب
 • باکتری ها
 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان
 • بیماری لثه
 • داشتن دندان های کج که مسواک زدن آنها سخت تر است
 • سیگار کشیدن
 • مصرف داروهایی مانند داروهای آسم که باعث خشکی دهان می شوند

ضربات شدید به دندان

پوسیدگی دندان در اثر پلاک، لایه چسبنده ای از میکروب ها در دهان ایجاد می شود. قند موجود در غذاها و نوشیدنی های مصرفی انسان توسط میکروب های پلاک به اسید تبدیل می شود و به تدریج به دندان ها آسیب می رساند.

پوسیدگی دندان چگونه ایجاد می شود؟

در واقع، روند ایجاد پوسیدگی به این صورت است: ابتدا دندان ها با پلاک دندانی پوشیده می شوند که یک لایه شفاف چسبنده است. این امر معمولاً به دلیل مصرف زیاد شکر و نشاسته و عدم حذف آنها ایجاد می شود.

در آینده باکتری های حفره دهان و دندان ها شروع به تغذیه از این پلاک ها می کنند که به تدریج روی دندان ها سفت شده و به یک توده تبدیل می شوند.

اسیدهای موجود در این پلاک ها به تدریج مینای سخت و خارجی دندان را فرسایش می دهند و این فرسایش باعث ایجاد منافذ یا سوراخ های کوچکی در مینای دندان می شود.

پوسیدگی دندان عقل

به عنوان یک قاعده، محل قرارگیری دندان یکی از موثرترین عوامل در ایجاد پوسیدگی است. حفره ها اغلب روی دندان های عقبی افراد به خصوص دندان های آسیاب و عقل ایجاد می شود.

این دندان ها دارای شیارها، گودال ها و ترک ها و ریشه های متعددی هستند که می توانند ذرات غذا را جمع آوری کنند.

تمیز نگه داشتن این دندان ها مخصوصاً دندان عقل که دسترسی به آن ها بسیار سخت تر است و مسواک نمی تواند به آن ها برسد معمولاً بسیار دشوار است و به همین دلیل خطر پوسیدگی دندان در آنها بیشتر است. بنابراین پوسیدگی در دندان های عقبی بارزتر است.

پوسیدگی دندان جلو

درست است که پوسیدگی دندان عمدتاً روی دندان های عقبی تأثیر می گذارد، اما دندان های جلویی نیز ممکن است دچار پوسیدگی شوند. هنگامی که دندان های جلویی آسیب می بینند، علائم مشابهی مانند درد، افزایش حساسیت، پیدایش لکه و پوسیدگی روی دندان ها مشاهده می شود.

اما مشکل بدتری هم در ارتباط با پوسیدگی این دندان ها وجود دارد و آن تاثیر بسیار نامطلوبی است که دندان های جلویی پوسیده روی ظاهر و لبخند افراد می گذارند.

بنابراین، درمان مورد نیاز برای معکوس کردن پوسیدگی در دندان های جلویی بسیار مهم است و باید به سرعت به مشکل رسیدگی شود. اگر دندان های جلو آسیب ببینند تاثیر بسیار منفی در کاهش اعتماد به نفس افراد خواهد داشت.

علائم و نشانه های پوسیدگی دندان

پوسیدگی نیز مانند هر بیماری دیگری با علائم و نشانه های متعددی مشخص می شود. علائم و نشانه های حفره بسته به اندازه و محل آنها متفاوت است.

معمولاً وقتی حفره ای روی سطح سخت دندان ایجاد شده است، هیچ علامتی وجود ندارد. با افزایش سطح پوسیدگی دندان، علائم نیز ممکن است افزایش یافته و به عنوان علائم دیگر ظاهر شوند. این علائم عبارتند از:

 • دندان درد و دردی که به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل و پیش نیازی ایجاد می شود
 • حساسیت هنگام خوردن و نوشیدن چیزهای شیرین یا نوشیدنی های سرد و گرم
 • ایجاد حفره ها یا حفره های قابل مشاهده
 • ظاهر لکه های قهوه ای، سیاه یا سفید روی سطح دندان ها
 • لثه های قرمز و متورم
 • بوی بد دهان
 • طعم بد در دهان

جلوگیری از پوسیدگی

راه ها و روش هایی وجود دارد که می توان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دنبال کرد.

مسواک بزن

مسواک زدن دندان یکی از این موارد است که بسیار مهم است. شما باید حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه با مسواک و خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید.

کاهش مصرف غذاهای شیرین و نوشابه های گازدار

برای جلوگیری از پوسیدگی، بهتر است تا حد امکان از مصرف غذاهای شیرین و نوشیدنی های گازدار پرهیز کنید و این نوشیدنی ها را با آب جایگزین کنید.

غذای سالم

رژیم غذایی سالم نیز بسیار مهم است. رژیم غذایی باید کاملا سالم و متعادل باشد و تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را تامین کند. مصرف کمتر تنقلات، شیرینی جات و غیره همچنین می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

معاینات منظم در دندانپزشک

یکی دیگر از نکات مهم برای پیشگیری از پوسیدگی، معاینات منظم دندانپزشکی است. بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که هر 6 ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید تا از سلامت دندان های خود اطمینان حاصل کنید. به خصوص که پوسیدگی در مراحل اول هیچ علامت خاصی ندارد.

پوسیدگی را از بین ببرید

برای اصلاح پوسیدگی باید دید پوسیدگی کجاست و در چه سطحی و شدت پوسیدگی است. این مورد می تواند در انتخاب نوع درمان برای رفع پوسیدگی بسیار مهم باشد.

گاهی اوقات حفره ها را می توان به راحتی از بین برد و در برخی موارد به درمان گسترده تری نیاز است. درمان خانگی و درمان تخصصی در مطب دندانپزشکی از جمله این گزینه هاست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.