جرم گیری دندان

جرم گیری

بهداشت دهان و دندان علاوه بر ایجاد زیبایی، عاملی برای محافظت و مراقبت از دندان در دراز مدت است. به همین دلیل باید نه تنها به خود دندان بلکه به لثه ها، لب ها، ظاهر زبان، بوی بد دهان و … نیز توجه کنیم.

اما نکته ای که در حوزه سلامت دهان و دندان مورد توجه قرار می گیرد و جنبه زیبایی دارد، لایه برداری لثه است. بسیاری از ما خودمان این اصطلاح را شنیده‌ایم یا چیزی در مورد جرم گیری می‌دانیم، اما پزشک شما می‌تواند برای شما پلاک جرم گیری تجویز کند. جرم گیری روی لثه چیست؟ مزایا و معایب جرم دندانی چیست؟

اینکه لایه برداری لثه چه عوارضی دارد از آن چیزی است که در این مقاله به آن می پردازیم تا دانش بیشتری در این زمینه داشته باشید.

جرم گیری لثه چیست؟

جرم گیری لثه

درمانی به نام جرم گیری لثه برای از بین بردن باکتری ها و همچنین پلاک هایی که در فاصله یا بین دندان ها و لثه ها ایجاد می شوند، استفاده می شود.

زیرا در برخی موارد فاصله و فضای بین دندان و لثه بسیار زیاد و عمیق می شود و همین امر باعث می شود تا جرم زیادی وارد شود و به دلیل قرار گرفتن در این فضا به بافت لثه و دندان آسیب برساند.

در چنین مواقعی با از بین بردن پوسته پوسته شدن لثه ها ابتدا رسوبات را از بین می برند و در نهایت فضای ایجاد شده را از بین می برند.

فواید حذف جرم

اکنون که با تعریف اولیه ژنژیویت آشنا شدیم، باید بدانیم که آیا مزایای این روش در حد جرم گیری است یا موارد بسیار بیشتری را شامل می شود؟ از مهمترین این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. درمان لثه: در واقع می توان گفت که با ماساژ دادن لثه ها را به نوعی از وضعیت بحرانی که در آن قرار دارند نجات می دهید. پس از همه، هنگامی که مواردی مانند عفونت لثه و سایر بیماری های پریودنتال رخ می دهد، پزشک بلافاصله تمیز کردن لثه ها را تجویز می کند. این فرآیند به حذف پلاک و جرم از زیر لثه که باعث عفونت می شود کمک می کند.
  2. جلوگیری از پوسیدگی دندان: نکته بعدی که در نتیجه لایه برداری لثه ایجاد می شود، پیشگیری از پوسیدگی دندان است. پس از حذف عامل عفونت در ناحیه لثه، از رسیدن عفونت به ریشه و اطراف دندان جلوگیری می کنید.
    انتقال عفونت به ریشه دندان، استخوان فک و سطح دندان می تواند مشکلات بسیار ناخوشایندی را برای فرد ایجاد کند که نیاز به برداشتن عصب و حتی برداشتن دندان دارد.
  3. ما زیبایی را ایجاد می کنیم: لثه های صاف، تک دست و رنگ شفاف به زیباتر شدن دندان ها کمک می کنند. وقتی این لثه ها عفونی می شوند و رنگشان از شفاف به تیره تغییر می کند، نه تنها زیبایی دهان فرد تغییر می کند، بلکه اعتماد به نفس فرد نیز کاهش می یابد.
  4. رفع بوی بد دهان: عوامل مختلفی باعث ایجاد بوی بد دهان می شود که از جمله آنها می توان به وضعیت تغذیه و عملکرد دستگاه گوارش، وضعیت سلامت بدن، عفونت های مختلف در مسیر گلو به معده و … اشاره کرد.
    عفونت های دهان یکی از این عفونت ها عفونت لثه است که اگرچه مقدار کمی از آن عامل موثری است و با تمیز کردن لثه این عفونت و بوی آن برطرف می شود.

هزینه جرم گیری چقدر است؟

حذف لثه یکی از روش های درمانی است که بسته به شرایط ایجاد شده از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در واقع هزینه انجام این کار با توجه به شرایطی مانند نوع بیماری و عفونت، میزان رشد آن، وضعیت پریودنتیوم به وجود آمده، شرایط مطب و کلینیک، توانایی متخصص تعیین می شود. و همچنین مواردی مانند منطقه و شهر درمانگاه.

علاوه بر موارد ذکر شده، عوامل دیگری که بر هزینه برداشتن جرم دندان تأثیر می گذارد، تعداد مراجعه به فرد برای حصول نتیجه نهایی درمان و اینکه آیا استفاده از روش های درمانی اضافی علاوه بر برداشتن جرم اجباری و ضروری است یا خیر است. ترازوی دندانی این یک نوار لاستیکی است

از بین بردن جرم روی لثه چگونه است؟

با توجه به تعریف فوق، در مواردی که فاصله و فضای بین لثه و دندان عمیق شود و احتمال قرارگیری جرم در آن همراه با سایر رسوبات وجود داشته باشد، عمل لایه برداری لثه تجویز می شود که توسط متخصص انجام می شود. مراحل زیر :

1- ایجاد بی حسی موضعی

لایه برداری لثه نیازی به بیهوشی ندارد و به صورت سرپایی با معرفی داروی بی حسی انجام می شود. از آنجایی که این فرآیند به دلیل عفونت می تواند دردناک و فوری باشد، از بی حسی موضعی برای ایجاد یک سطح صاف و برداشتن توده ها استفاده می شود.

پس اگر بعد از چند ساعت هنوز لب ها و لثه هایتان بی حس هستند، نگران نباشید.

2- آسیاب و تخلیه جرم و لجن

پس از ایجاد بیهوشی لازم، متخصص با استفاده از تجهیزات و ابزارهای مخصوص، رسوبات و رسوبات باقی مانده بین لثه و دندان را از بین می برد. این کار بسیار حساس است و باید با دستگاه جرمگیر و سونوگرافی مخصوص انجام شود.

پس از تراشیدن و جداسازی رسوبات از محل چسبندگی، کل محیط توسط متخصص پریو به طور کامل تمیز می شود. تمام این اقدامات بافت لثه را کاملا تمیز کرده و ریشه دندان را سالم می کند.

3- استفاده از آنتی بیوتیک در محل لایه برداری

زمانی که جرم گیری کامل شد و متخصص تشخیص داد که فرآیند تمیز کردن پاکت های تشکیل شده به درستی انجام شده و هیچ جرم، پلاک یا عفونتی در ریشه دندان باقی نمانده است، نواحی مورد نظر با الیاف آنتی بیوتیک پر می شود.

این الیاف عاملی برای جلوگیری از عفونت، کاهش درد و تسریع زمان بهبودی هستند. البته توجه داشته باشید که پس از یک هفته برای برداشتن این فیبر باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

4- معاینه نهایی برای تایید روند درمان

در نهایت متخصص معاینه نهایی فرد را برای اطمینان کامل از برداشتن جرم و بررسی کامل وضعیت لثه ها تعیین می کند. اما در موارد محدودی که در این معاینه توده و پوسته مشاهده شود روش های دیگری برای درمان قطعی تجویز خواهد شد.

احتمالاً با افرادی برخورد کرده اید که به دلیل بوی بد دهان می خواستید از آنها دوری کنید. یا رنگ و سطح دندان هایشان آنقدر کثیف است که نمی خواهید در حین صحبت به دندان هایشان نگاه کنید.

اگر افراد مراقب سلامت دندان های خود نباشند و بعد از غذا مسواک نزنند، به تدریج لایه ای از غذا روی دندان ها می نشیند.

این لایه های بسیار نازک و نامرئی همان ذراتی هستند که در ابتدا بی ضرر هستند و به هیچ وجه ظاهر دندان را تغییر نمی دهند، اما چند روز کافی است تا این لایه های نازک از بین بروند.

به تدریج شروع به ایجاد بوی نامطبوع می کنند و محصولاتی که دیگر با یکدیگر سازگار نیستند به اسیدهایی تبدیل می شوند که باعث ایجاد حفره در دندان ها و پوسیدگی آن ها می شوند.

برداشتن جرم و پلاک دندان در مطب دندانپزشکی می تواند این پلاک و جرم دندان را از بین ببرد و سلامت دهان و دندان را بهبود بخشد.

آیا می خواهید برای تمیز کردن دندان های خود به کلینیک دندانپزشکی بروید، اما آیا نگران هستید؟ آیا روش های او را می شناسید؟ آیا می دانید چند بار باید دندان های خود را مسواک بزنید؟ برای اطلاعات کامل در مورد کشیدن دندان این مقاله را بخوانید.

جرم دندان چیست؟

جرم، پلاک میکروبی یک لایه چسبنده و بی رنگ از باکتری است که به صورت رسوب نرم روی دندان تجمع می یابد، پلاک یک لایه میکروبی است که به مدت 24 تا 48 ساعت روی دندان باقی می ماند و جدا نمی شود.

می توان آن را ترکیب کرد. با مواد معدنی موجود در بزاق حفره دهان که به مرور زمان به داخل آن نفوذ می کند، سفت شده و محکم به سطح دندان می چسبد و با مسواک زدن و نخ دندان خارج نمی شود و در بالا و زیر لثه قرار دارد.

توده زیر لثه محکم به سطح ریشه چسبیده و به رنگ قهوه ای تا سیاه یا سبز مایل به سیاه است.

توده بالای لثه معمولاً سفید مایل به زرد و گاهی خاکستری رنگ است و باعث تجمع پلاک باکتریایی می شود.

اگر پلاک برداشته نشود، در نهایت به عمق لثه نفوذ کرده و منجر به تحلیل رفتن لثه می شود.

علل جرم دندان

اگر چندین روز دندان های خود را مسواک نزنید و لایه های غذا روی دندان ها بنشیند، در حین مسواک زدن همه آنها از بین می روند، اما اگر مدت زمان و طول عمر این لایه ها به چندین ماه یا چند سال برسد، این لایه ها از بین می روند. به راحتی حذف نمی شود. بنابراین زردی آنها روی دندان ها باقی می ماند و ظاهری زشت ایجاد می کند.

به غیر از افرادی که از دندان های خود مراقبت نمی کنند، موارد دیگری نیز در این مشکل قرار می گیرند. سیگاری ها و معتادان به مواد مخدر بسیار بیشتر از سایر افراد به حذف پلاک نیاز دارند.

علاوه بر افراد سیگاری و معتادان، کسانی که بیش از حد چای می نوشند نیز از پوسیدگی رنج می برند.

جالب است بدانید که علاوه بر غذا، حتی خود بزاق نیز باعث افزایش پلاک روی دندان ها می شود. بنابراین، حتی اگر برای مدتی غذا نخوریم، پلاک همچنان روی دندان‌ها می‌نشیند.

هر چند وقت یک بار باید جرم گیری دندان های خود را انجام دهید؟

همه چیز بستگی به این دارد که چقدر به سلامت دندان های خود اهمیت می دهید.

برای بسیاری از افراد با یک دندان کشیدن جرم سنگین و جمع شده روی دندان ها برداشته می شود و پس از آن مراقبت از دندان های خود را آغاز می کنند و دیگر نیازی به این کار ندارند اما در صورت نیاز می توانند از روش دستی استفاده کنند.

استفاده کنید اما واضح است که همه افراد سالی یک بار به این کار نیاز دارند تا لکه هایی که با وسیله ای مانند مسواک پاک نمی شوند با ابزارهای قوی تری مانند دندانپزشکی پاک شوند.

هر چه بیشتر از دندان های خود مراقبت کنید، برداشتن تارتار آسان تر، سریع تر و غیر ضروری تر است.

در مورد افرادی که به طور مرتب دندان های خود را مسواک می زنند، انجام آن یک بار در سال چندان مهم نیست. اما اگر توسط دندانپزشک مجرب انجام شود بسیار خوب است.

اینکه دندان ها باید هر شش ماه یکبار تمیز شوند برای همه افراد پایه علمی ندارد و افراد محدودی هستند که بنا به تشخیص متخصص دندانپزشکی هر شش ماه یکبار باید دندان های خود را تمیز کنند.

هزینه کشیدن دندان و تمیز کردن دندان

هنگام در نظر گرفتن هزینه پلاک دندان باید چندین فاکتور را در نظر گرفت. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های تصویربرداری، دانش و مهارت‌های دندانپزشکی و هزینه‌های مرتبط با افزایش عمقی دندان است.

در مورد هزینه های تصویربرداری باید گفت که همه افراد نیازی به تصویربرداری ندارند و بسته به وضعیت دهان و دندان، دندانپزشک این تشخیص را انجام می دهد.

باید در نظر داشته باشید که اگر وضعیت دندان های شما شدید است و لثه های شما خونریزی می کند، ممکن است لازم باشد چندین بار دندان های خود را مسواک بزنید.

آیا شرکت بیمه به بیمه شده خود نرخی برای حذف جرم می دهد؟

از آنجایی که ماساژ درمانی درمانی است و زیبایی ندارد، اکثر بیمه نامه های درمانی هزینه آن را پوشش می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه باید با بیمه سلامت خود هماهنگ شده و پس از کشیدن دندان رسید مناسب را دریافت کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.