لمینت دندان

لمینت دندان که گاهی به آن روکش نیز می گویند، پوشش نازکی است که همرنگ دندان است و برای زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است.

زمانی که قطعات کوچک لمینت روی دندان قرار می گیرد، رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها را با توجه به شرایط مورد نظر فرد تغییر می دهد.

لمینت ها علاوه بر فواید زیبایی، فواید دیگری نیز دارند که از آن جمله می توان به افزایش استحکام و دوام دندان ها نسبت به مینای دندان اشاره کرد و با پوشاندن ناهماهنگی و سایر عیوب دندان، دندان ها را مرتب و یکدست می کند.

لمینت می تواند از پرسلن (چینی) یا مواد کامپوزیت رزین ساخته شود. لمینت های دندانی پرسلن بهتر از کامپوزیت های رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند.

برخی از افراد روکش های پرسلن را ترجیح می دهند زیرا در برابر لکه مقاوم تر هستند و از نظر خاصیت انعکاس نور به دندان های طبیعی نزدیک تر هستند. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین مواد روکش دندان باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

انواع لمینت دندان

دو نوع لمینت (روکش) وجود دارد:

لمینت سرامیکی دندان (روش غیرمستقیم)

لمینت سرامیکی دندان

این لمینت های سرامیکی دندان از سرامیک یا معمولاً چینی ساخته می شوند. ظاهر زیباتر، رنگ ماندگاری بیشتری نسبت به لمینت کامپوزیت دارد.

این روکش ها پس از قالب گیری در آزمایشگاه ساخته می شوند. هزینه لمینت دندان با این روش نسبت به روش های دیگر گرانتر است.

لمینت کامپوزیتی دندان (روش مستقیم)

لمینت کامپوزیتی دندان

در مقابل لمینت سرامیکی، کامپوزیت دندانی وجود دارد که تیزی کمتری نسبت به لمینت سرامیکی دارد (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب است بدون تراش انجام می شود)، سطح کنترل (بیشتر) سطح براق) و انتقال نور کامپوزیت دندانی بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری دارد (بنابراین می تواند کاملاً همرنگ دندان های دیگر باشد).

به علاوه قیمت لمینت دندان با این روش نسبت به سایر روش ها ارزان تر است.

مراحل لمینت دندان در فیکس کلینیک

تهیه لمینت دندان معمولاً به سه بار مراجعه به دندانپزشک نیاز دارد: بار اول برای مشاوره و دو بار دیگر برای تهیه و استفاده از لمینت.

1. مشاوره

مشاوره لمینت دندان

در جلسه مشاوره ابتدا اهداف مورد نظر خود را با دندانپزشک در میان می گذارید. با در نظر گرفتن این اهداف، دندانپزشک دندان های شما را معاینه نموده تا مطمئن شود که لمینت برای شما مناسب است.

او همچنین می‌تواند برای معاینه دقیق‌تر از دندان‌های شما رادیوگرافی بگیرد یا پس از تهیه نمونه تصویر زیبایی، نحوه مراقبت از لمینت را به شما نشان دهد.

2. آماده سازی

لمینت دندان در واقع جایگزین بخشی از مینای دندان می شود. به همین دلیل لازم است ابتدا مقدار کمی از سطح مینای دندان برداشته شود تا فضای مناسبی برای قرار دادن لمینت روی دندان ایجاد شود.

میزان مینای تراشیده شده در اکثر موارد بین سه دهم تا یک میلی متر است که تقریباً برابر با ضخامت کفپوش لمینت است.

این کار را می توان با یا بدون بیهوشی انجام داد. پس از تراشیدن مینای دندان، دندانپزشک یک قالب یا مدل از دندان شما ایجاد می کند و آن را برای ساخت یک لمینت سفارشی به آزمایشگاه دندانپزشکی می فرستد.

معمولاً 2 تا 4 هفته طول می کشد تا ونیرهای لمینت از آزمایشگاه برگردند. در این فاصله از روکش های موقت برای پوشاندن دندان ها استفاده می شود.

3. باندینگ

باندینگ در لمینت دندان

آخرین مرحله قرار دادن لمینت روی دندان است. قبل از اینکه در نهایت لمینت را با سیمان مخصوص بچسبانند، دندانپزشک آن را روی دندان قرار می دهد تا تناسب و رنگ آن را بررسی کند.

در صورت لزوم، برای رسیدن به تناسب مورد نظر، مرتباً برداشته و کوتاه می شود.

رنگ پوشش را می توان با استفاده از سایه سیمان استفاده شده تنظیم کرد. سپس سطح دندان شما را تمیز، جلا می دهد و به آرامی زبر می کند تا پیوند قوی تری ایجاد کند.

سپس سیمان مخصوصی را که معمولاً یک رزین حساس به نور است، روی روکش می‌کشد و آن را روی دندان شما قرار می‌دهد.

هنگامی که روکش در جای خود قرار گرفت، نور خاصی را به آن می تابد تا مواد شیمیایی موجود در سیمان را فعال کند و سخت شدن آن را تسریع کند.

در نهایت، سیمان اضافی برداشته می شود، یک ردیف دندان بررسی می شود و تنظیمات لازم انجام می شود. ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد که در دو هفته آینده برای یک قرار ملاقات مراجعه کنید.

هزینه لمینت دندان

هزینه لمینت دندان

قیمت لمینت دندان به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه در ابتدای سال افزایش یافت. بنابراین هزینه لمینت دندان 1401 در دندانپزشکان تهران به عوامل زیادی بستگی دارد برای اطلاع از هزینه لمینت دندان با فیکس کلینیک تماس بگیرید.

هزینه لمینت بستگی به میزان و نوع مواد مصرفی، میزان تغییرات مورد نظر، تجربه و صلاحیت دندانپزشک دارد. لمینت جزء محصولات زیبایی محسوب می شود و جزو خدمات بیمه ای نمی باشد.

معمولا هزینه لمینت دندان در سال 1401 در دندانپزشکان تهران از 3میلیون تومان تا 7 میلیون تومان برای هر دندان متغیر است. برای تعیین قیمت بهتر و دقیق تر، بهتر است با ما تماس بگیرید.

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

1. هزینه پایین تر کامپوزیت

یکی از مهم ترین عواملی که بر تفاوت قیمت لمینت و کامپوزیت تاثیر می گذارد، انتخاب صحیح روکش است.

مزیت اصلی پوشش کامپوزیت نسبت به لمینت، هزینه کمتر آن است. به طور متوسط، لمینت ها دو برابر ونیرهای کامپوزیت تفاوت هزینه دارند، که برای برخی افراد مشکل بزرگی است، زیرا اکثر روش ها تحت پوشش بیمه نیستند.

2. مراحل و مدت انجام هر کدام

عرشه لمینت و کامپوزیت نیز طول عمر متفاوتی دارند.

معمولا ونیر کامپوزیت به طور کامل در یک جلسه ساخته می شود. برای انجام این کار، دندانپزشک دندان ها را با یک پوشش رزین می پوشاند، لایه های اضافی رزین را اعمال می کند و می تراشد.

سپس رزین تحت نور شدید پخته می شود و در نهایت روکش ها جلا می شوند. برای داشتن ظاهری طبیعی، رزین باید صیقل داده شود تا شبیه دندان واقعی شود. برای این کار نیازی به تراشیدن دندان نیست.

اما لمینت سرامیکی دندان دو تا سه هفته طول می کشد. ابتدا دندانپزشک قسمت کوچکی از مینای دندان را بریده، سپس آنها را قالب می زند و قالب ها را برای ساخت روکش دندان به آزمایشگاه می فرستد.

پس از دو هفته روکش ها آماده شده و برای نصب به دندانپزشک تحویل داده می شوند. اکنون دندانپزشک لمینت را به دندان های شما می چسباند.

3. برگشت پذیری

روش های لمینت و کامپوزیت نیز از نظر برگشت پذیری با یکدیگر تفاوت دارند. بد نیست بدانید مهم ترین مزیت دکینگ کامپوزیت نسبت به پارکت لمینت برگشت پذیری آن است.

زیرا برای باندینگ (کامپوزیت) نیازی به تراشیدن دندان ها نیست و می توانید پس از مدتی روکش ها را از روی دندان های خود جدا کنید و از دندان های طبیعی خود استفاده کنید اما به دلیل تراشیدن دندان ها با درمان لمینت دیگر نمی توانید از دندان های خود استفاده کنید. دندان طبیعی، سود

در واقع روش لمینت (ونیر چینی) غیر قابل برگشت است.

4. عمر طولانی لمینت و کامپوزیت

طول عمر طولانی لمینت و کامپوزیت

به نظر شما کدام لمینت یا کامپوزیت از نظر دوام برای شما بهترین است؟ علیرغم اینکه پوشش کامپوزیت مزایای زیادی دارد، از نظر دوام قابل مقایسه با روش لمینت نیست.

علیرغم پیشرفت هایی که در طول سال ها برای رزین انجام شده است، مواد مورد استفاده در روش لمینت بسیار قوی تر از رزین کامپوزیت است.

لازم به ذکر است که لمینت به طور متوسط ​​حدود 10-15 سال ماندگاری دارد، البته در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و رعایت دستورات دندانپزشک می توان از آنها برای مدت طولانی تری استفاده کرد.

ونیرهای کامپوزیت تقریباً نیمی از زمان ماندگاری دارند، یعنی حدود 5-7 سال.

همانطور که گفته شد، هنگامی که قصد دارید یک عرشه را نصب کنید، مهم است که تفاوت طول عمر و هزینه بین لمینت و کامپوزیت را در نظر بگیرید.

در واقع، در حالی که کامپوزیت ها ممکن است نیمی از قیمت لمینت را داشته باشند، فقط نیمی از عمر لمینت را دوام می آورند.

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک دندان

لمینت متحرک یا “Smile Snap-on” که گاهی کامپوزیت متحرک نیز نامیده می شود، روکش نازکی است که روی دندان قرار می گیرد و مانند روکش می تواند تا حدودی عیوب دندان را پنهان کند و ظاهر بهتری به دندان ها و لبخند شما بدهد.

این ابزار در واقع یک صفحه متحرک ساخته شده از پلیمر غیر سمی یا آدامس دندانی با فناوری خاصی در آزمایشگاه است که با شکل و فرم هر دندان مطابقت دارد.

اما اخیرا لمینت های متحرک در بازار رواج پیدا کرده اند که به صورت آماده و پیش ساخته و با قیمت بسیار پایین به فروش می رسند که البته در مورد آنها توضیح خواهم داد.

این دستگاه روکش نامیده می شود زیرا هدف آن مانند روکش دائمی دندان پوشاندن عیوب دندان و زیباسازی ظاهر دندان است و قابلیت حرکت آن به این معنی است که روکش دائمی نبوده و قابل جدا شدن از روی دندان است.

در واقع شما فقط زمانی که می خواهید به یک مهمانی یا جلسه مهمی بروید آن را روی دندان هایتان می گذارید و هنگام غذا خوردن و شب هنگام خواب باید آن را از روی دندان هایتان بردارید.

سوالات متداول درباره لمینت دندان

لمینت دندان چقدر نازک است؟

لمینت دندان بسیار نازک است. به یک پوسته تخم مرغ یا یک لنز بسیار نازک فکر کنید. لمینت دندان مانند آنها بسیار نازک است و در عین حال مینا و عملکرد دندان را حفظ می کند.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

پاسخ به شرایط و اولویت های شما بستگی دارد. اولین چیزی که قبل از تصمیم گیری باید بدانید وضعیت دندان هایتان است.

گاهی اوقات یک روش سفید کردن دندان برای بهبود زیبایی دندان ها کافی است، اما گاهی اوقات دندان ها آنقدر نامنظم یا ضعیف هستند که حتی لامینیت ها نیز مناسب نیستند.

بنابراین باید به وضعیت دندان از جمله ضخامت مینای دندان، استحکام و پایداری دندان و همچنین هدف از درمان توجه شود. ضروری است که هدف از لمینت دندان خود را به طور واضح و دقیق به دندانپزشک خود بگویید تا او بتواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

از نظر زیبایی لمینت سرامیکی بهترین روش است پس اگر زیبایی و طبیعی بودن ترمیم برای شما در اولویت است بهتر است این روش را انتخاب کنید.

اگر شدت یا وسعت مشکلی که نیاز به تعمیر دارد زیاد باشد لمینت مناسب‌تر است و اگر مشکل خفیف‌تر باشد کامپوزیت مناسب‌تر است که روش محافظه‌کارانه‌تری است.

معایب لمینت سرامیکی چیست؟

 1. در صورت خرابی لمینت سرامیکی باید تعویض شود.
 2. میانگین عمر لمینت سرامیکی معمولا 10 سال است که پس از آن باید تعویض شود.
 3. در صورت تیز شدن بیش از حد و رسیدن به عاج دندان، باند ضعیف می شود و ممکن است لمینت سریعتر بیفتد.
 4. لمینت سرامیکی در دندان های دارای پوسیدگی گسترده یا پرکردگی های قدیمی استفاده نمی شود.
 5. پس از چسباندن لمینت روی دندان، رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست.
 6. قیمت لمینت سرامیکی کمی بالاست و همه نمی توانند از آن استفاده کنند.

لمینت دندان چه عوارض و مشکلاتی دارد؟

 • غیر قابل ترمیم: اگر دندانی شکسته و یا کنده شده باشد، قابل ترمیم نیست و باید آن را تعویض کنید.
 • برگشت ناپذیری لمینت: با توجه به اینکه هنگام استفاده از لمینت روی دندان، قسمتی از لایه سطحی دندان تراشیده می شود، پس از مدتی استفاده نمی توان آن را جدا کرد و جای آن را با چیز دیگری پر کرد (به همین دلیل افرادی که نمی خواهند این عارضه را برای همیشه تجربه کنند، بهتر است از روش های دیگری مانند کامپوزیت های دندانی برای زیبایی دندان های خود استفاده کنند.)
 • گران بودن
 • باعث افزایش حساسیت دندان ها می شود
 • احتمال پوسیدگی در صورتی که لمینت توسط افراد غیر متخصص ساخته شود