بیماری های لثه

لیستی از بیماری های لثه

به مرور زمان بیماری لثه باعث جدا شدن دندان از لثه و در نهایت ایجاد فاصله بین دندان و لثه می شود. پلاک در فضاهای بین دندان ها و لثه ها ایجاد می شود و استخوان های اطراف دندان را ضعیف می کند.

بیماری لثه یک بیماری شایع است. بسیاری از افراد در مراحل اولیه این بیماری زندگی می کنند که با مراقبت های مناسب از دهان و دندان قابل درمان است، اما در صورت عدم درمان، بیماری لثه می تواند باعث تحلیل استخوان فک و در نهایت از دست دادن دندان شود.

در حالی که لثه های بیمار قرمز، شل و به راحتی خونریزی می کند، ممکن است خون در هنگام خواب روی بالش بریزد و گاهی اوقات حجم لثه ها افزایش یافته و باعث بوی بد دهان می شود.

ویژگی های لثه های سالم

لثه های سالم صورتی رنگ، سخت، نازک، دارای برجستگی هایی که با لبه های دندان هارمونی دارد و سطح لثه شبیه پوست پرتغالی و صاف است، لثه ها از بافت های نرم تشکیل شده است.

آنها قسمت انتهایی دندان ها (ریشه دندان) را احاطه می کنند. مراقبت از لثه ها به اندازه مراقبت از دندان ها مهم است.

بیماری لثه نوعی عفونت ناشی از پلاک باکتریایی است که یک لایه چسبنده روی دندان ها و لثه ها ایجاد می شود.

بیماری های رایج لثه

خونریزی لثه

التهاب و خونریزی لثه می تواند نشانه شروع بیماری لثه باشد که در آن با پیشرفت استخوانی که از دندان حمایت می کند ضعیف شده و باعث لق شدن دندان و در نهایت از دست دادن دندان می شود.

در نتیجه بیماری لثه، قرمزی و تورم لثه ها هنگام گاز گرفتن میوه های سفت یا مسواک زدن، بوی بد دهان دائمی، لق شدن یک یا چند دندان، عقب نشینی لثه و ایجاد تدریجی فاصله بین دندان ها.

توصیه می شود با دندانپزشک مشورت کنید و توصیه های او را برای بهداشت دهان و دندان به کار بگیرید.

تورم لثه ها

ژنژیویت (التهاب لثه) با درمان های ساده ای مانند کشیدن دندان و رعایت بهداشت دهان قابل درمان است.

زمانی که التهاب و عفونت از لثه فراتر رفته و به بافت های عمیق تر اطراف دندان نفوذ کند، پریودنتیت نامیده می شود که پس از آن استخوان اطراف دندان شکسته می شود و با پیشرفت تخریب استخوان، دندان ها لق می شوند.

انواع بیماری لثه

بیماری لثه (پریودنتیت) به دو شکل حاد (تهاجمی) و مزمن رخ می دهد. نوع تهاجمی آن اکثر جوانان در سنین 20 سالگی را درگیر می کند این بیماران پلاک و پلاک زیادی ندارند اما تخریب زیادی دارد علت این نوع بیماری عمدتاً ژنتیکی و ایمونولوژیک است.

نوع دوم پریودنتیت مزمن است که بعد از 30 سالگی شایع است و مهم ترین دلیل آن تجمع جرم و پلاک باکتریایی است.

تجمع پلاک میکروبی به دلیل عدم استفاده از مسواک و نخ دندان یا مسواک زدن نامناسب اتفاق می افتد، بنابراین معاینه منظم و برداشتن جرم دندان در دندانپزشک توصیه می شود.

مضرات تاخیر در درمان بیماری لثه

تاخیر در درمان بیماری لثه باعث می شود استخوان و بافت های نگهدارنده دندان درگیر شوند و در برخی موارد دندان ها شل و دردناک می شوند.

علل بیماری لثه

علاوه بر پلاک میکروبی و عدم رعایت بهداشت، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی و فاقد موادی مانند ویتامین a/c/e/فولات و بتاکاروتن و نمک های معدنی می تواند باعث کاهش دفاع بدن در برابر عفونت و ایجاد بیماری های لثه شود.

فشار مشکلات روحی و روانی و سیگار کشیدن توانایی بدن را برای مبارزه با بیماری لثه کاهش می دهد و بیماری هایی مانند دیابت می تواند بیماری لثه را در فرد بدتر کند.

احتمال ابتلا به بیماری پیشرفته لثه در افراد سیگاری 3 برابر بیشتر از افراد غیرسیگاری است و سیگار باعث تاخیر در بهبود زخم پس از جراحی لثه و دهان می شود.

سیگار باعث ایجاد رسوب از قهوه ای به رنگ رزین و تغییر ساختار دندان ها، افزایش تشکیل پلاک در سطح دندان و پوسیدگی می شود.

بیماری لثه عامل بسیاری از بیماری های خطرناک است

بیماری لثه و وجود پلاک میکروبی از عوامل خطر برای بیماران قلبی است که از انسداد عروق قلب رنج می برند. تحقیقات نشان می دهد که بیماری لثه خطر حمله قلبی را دو برابر می کند.

هرچه التهاب لثه ها قوی تر باشد باکتری های بیشتری وارد خون می شود و احتمال تصلب شرایین بیشتر می شود که در آن شریان های خون رسانی به قلب ضخیم تر و ضخیم تر می شوند و جریان خون را مسدود می کنند.این افراد بیشتر در معرض حملات قلبی هستند. و سکته مغزی نسبت به دیگران.

جراحی لثه

در حین جراحی لثه، پس از بیهوشی، لثه را کنار می زنند، پس از تمیز کردن بافت های عفونی و اصلاح استخوان فک، لثه به جای خود، اما پایین تر از قبل، دوخته می شود. سپس پس از 7-10 روز، بخیه هایی روی این باند مخصوص قرار می گیرد.

بعد از جراحی لثه

وجود درد، تورم و خونریزی کمی بعد از جراحی لثه طبیعی است و در عرض 4-3 روز از بین می رود. اگر ادامه داشت و شدید بود، با دندانپزشک مشورت کنید.

در روز اول پس از جراحی لثه بهتر است از مایعات سرد و ملایم استفاده شود، ناحیه عمل شده را تمیز نکنید و از دهانشویه استفاده نکنید اما در روز دوم مشکلی ایجاد نمی شود.

پس از جراحی لثه و به دلیل پوسیدگی آن و در معرض قرار گرفتن گردن و ریشه، دندان به محرک های حرارتی مانند سرما و گرما حساس می شود که در نتیجه پس از 4 هفته به تدریج عاج ترمیمی ایجاد می شود و حساسیت دندان کاهش می یابد.

از خمیردندان های ضد حساسیت استفاده می شود زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی افزایش حجم لثه، تورم و التهاب لثه ها را تجربه می کنند (توضیح داده شده در قسمت بارداری) همچنین افزایش حجم لثه به دلیل مصرف برخی داروها رخ می دهد، بنابراین افزایش حجم لثه در 50 مورد مشاهده می شود.

درصد بیماران مبتلا به تشنج ساختار شیمیایی داروهای ضد صرع به گونه ای است که باعث افزایش تعداد و حجم عروق لثه و فیبروبلاست ها و افزایش تولید فیبروکلاژن و در نتیجه افزایش حجم و افزایش التهاب می شود.

به چنین بیمارانی توصیه می شود که بیشتر بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند و پزشک معالج ممکن است برای جلوگیری از افزایش حجم لثه ها، داروی مشابهی را تجویز کند.

در اینجا به برخی از علائم بیماری لثه اشاره می کنیم

  • التهاب لثه: لثه هایی که هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن قرمز، متورم یا خونریزی می کنند از علائم اولیه بیماری لثه هستند که با رعایت بهداشت دهان و دندان قابل درمان هستند.
  • دندان درد یا حساسیت دندان: لثه از سطح دندان جدا می شود و در هنگام خوردن یا نوشیدن مایعات سرد یا گرم باعث حساسیت دندان می شود.
  • بوی بد دهان: در افرادی که از کاهش توده استخوانی در فک رنج می برند، ممکن است هنگام گاز گرفتن دندان هایشان از ریشه خارج شود. این پیشرفته ترین مرحله بیماری لثه به نام پریودنتیت است.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.