کامپوزیت دندان

کامپوزیت ها یکی از پرکاربردترین مواد در دندانپزشکی هستند. کامپوزیت دندان یک ماده خمیر مانند است که دندانپزشک از آن برای ترمیم دندان های شکسته، پوسیده، ترک خورده یا سیاه شده استفاده می کند.

لازم به ذکر است که هر کامپوزیت به دلیل رنگ سفید و استحکام آن در زیبایی دندان قابل استفاده نیست. علاوه بر این مواد کامپوزیت باید قابلیت بازسازی لایه به لایه را داشته باشد و در عین حال استحکام و صیقل پذیری آن عالی، براق و طبیعی باشد.

انواع کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ماکروفیل

کامپوزیت دندان ماکروفیل

کامپوزیت دندان انواع مختلفی دارد. کامپوزیت دندانی ماکروفیل (درشت دانه) یکی از اولین انواع کامپوزیت ها محسوب می شود.

کامپوزیت ماکروفیلیک حاوی ذرات با اندازه‌های 10 میکرومتر تا 50 میکرومتر است.

هر کامپوزیت مزایا و معایبی دارد. از معایب کامپوزیت دندانی ماکروفیل می توان به سختی و صیقل دادن سطح ترمیم اشاره کرد اما به جای این مشکل خوب است بدانید که این کامپوزیت مقاومت بسیار بالایی دارد.

کامپوزیت دندان میکروفیل

کامپوزیت دندان میکروفیل

کامپوزیت دندانی میکروفیل (ریزدانه) در اواخر دهه 70 در دنیای دندانپزشکی ظاهر شد و به طور گسترده توسط پزشکان استفاده می شود.

بهتر است بدانید کامپوزیت دندان میکروفیل دارای ذرات کمتر از ۱۰۰ نانومتر است. این ذرات برای استفاده در دندان های خلفی مناسب نیستند.

زیرا هنوز به اندازه کافی قوی نیستند که در دندان های عقب استفاده شوند. مزیت کامپوزیت میکروفیل در مقایسه با کامپوزیت دندانی ماکروفیل سهولت پولیش و صاف بودن سطح ترمیم کننده است.

کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

یکی از انواع کامپوزیت دندان، کامپوزیت ونیر است که عمدتا برای زیبایی استفاده می شود و برای دندان های جلویی که از هم فاصله دارند یا تحت تاثیر بیرون زدگی لب قرار گرفته اند استفاده می شود. با کمک این محصول زیبایی، صورت دستخوش تغییرات قابل توجهی می شود.

درمان کامپوزیت ونیر دندان ها را زیبا و سفید می کند. البته این نوع کامپوزیت بدون ساییدن روی دندان ساخته می شود. بنابراین با این روش دندان آسیبی نمی بیند. گاهی اوقات می توان این روش را ارتودنسی فوری نیز نامید.

نسل جدید کامپوزیت های زیبا علاوه بر استحکام بالا، فاقد تخلخل و صیقل پذیری بسیار خوبی بوده و همچنین عمر مفید آن افزایش یافته است.

روکش ها از مواد همرنگ دندان ساخته می شوند و رنگ تغییر رنگ دندان را اصلاح می کنند. علاوه بر این، آنها مشکلات دندان را حل می کنند.

دندانپزشک پس از معاینه پزشک، این خمیر را بدون نیاز به تهیه در آزمایشگاه با استفاده از تکنیک بسیار حساس و با توجه به رنگ دندان روی دندان قرار می دهد.

سپس با نوری با طول موج مشخص روشن می شود که باعث استحکام مواد می شود و پس از پرداخت، شکلی شبیه به بافت و شکل دندان به خود می گیرد.

تفاوت کامپوزیت و لمینت

تفاوت کامپوزیت با لمینت

 1. تراشیدن دندان: لمینت سرامیکی نیاز به تیز کردن دندان دارد. البته این برش خیلی کم است. اما کامپوزیت معمولاً نیازی به برش ندارد. بنابراین برای کسانی که به روش دائمی سفید کردن دندان شک دارند، کامپوزیت مناسب تر خواهد بود. چون قابل بازگردانی است.
 2. مدت زمان: لمینت سرامیکی باید قالب گیری شده و به آزمایشگاه ارسال شود. اما کامپوزیت را می توان در یک جلسه و در مطب ساخت. در واقع میانگین زمان پردازش لمینت حدود سه هفته از زمان بازرسی و قالب گیری اولیه برای موکاپ می باشد.
 3. دوام: لمینت سرامیکی دوام بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد. البته لمینت سرامیکی نیز نیاز به مراقبت همه جانبه دارد. اما رنگ پذیری لمینت سرامیکی بسیار کمتر از کامپوزیت است. به هر حال دوام لمینت بیشتر از کامپوزیت است.

دوام کامپوزیت دندان

پاسخ صحیح به این سوال این است: بستگی به خود شما دارد! قبل از انجام این روش باید بدانید که سفیدی دندان ها به روش مراقبتی شما بستگی دارد.

اگر فردی هستید که به سلامت دهان و دندان خود اهمیت نمی دهید، توصیه می کنیم کامپوزیت را انتخاب نکنید. زیرا کامپوزیت نسبت به دندان های اصلی حساس تر است.

طول عمر کامپوزیت دندان معمولا چهار تا پنج سال است. اما اگر نتوانید مصرف چای و قهوه را کاهش دهید، غذاهای جامد بخورید و از نخ دندان استفاده نکنید، طول عمر کامپوزیت های شما کوتاه می شود.

خیلی زود دندان های شما ممکن است حتی از نوشیدنی های رنگی لکه بگیرند. البته خبر خوب این است که کامپوزیت ها را می توان جلا داد. در طی فرآیند پولیش، کامپوزیت به مقدار زیاد به رنگ اولیه خود باز می گردد.

اگرچه نحوه کار دندانپزشک و مواد مصرفی کامپوزیت بر طول عمر آن تأثیر می گذارد. اما بیشتر از آن، مراقبت شما می تواند زیبایی دندان های شما را حفظ کند.

مراحل کامپوزیت دندانی

مراحل کامپوزیت

به طور خلاصه، فرآیند کامپوزیت دندان در 6 مرحله انجام می شود:

 1. قبل از انجام هر کاری، دندان ها کاملا تمیز می شوند تا سطحی تمیز و بدون جرم برای کامپوزیت قرار گیرد.
 2. پس از مسواک زدن، دندان ها کاملا خشک و تمیز می شوند. به طوری که هیچ اثری از رطوبت، خون و بزاق روی دندان باقی نماند.
 3. در مرحله بعد با کمک مواد اسیدی سطح جلوی دندان را متخلخل می کنند. این کار هنگام چسباندن ونیرهای کامپوزیت بسیار موثر است. با متخلخل ساختن سطح دندان همه چیز برای نصب کامپوزیت آماده می شود.
 4. در این مرحله چسب مخصوصی به سطح دندان زده می شود. سپس مواد کامپوزیت با دقت روی آن قرار می گیرد. مقدار مواد به اندازه کافی تغییر یافت تا نتیجه دلخواه حاصل شود.
 5. دندانپزشک با استفاده از پرتو نوری که دارای طول موج خاصی است استفاده را فعال و تشدید می کند و به کامپوزیت روکش می تابد.
 6. در نهایت با پولیش کامپوزیت شکل مناسب و مطلوب دندان ساخته می شود.

مزایای استفاده از کامپوزیت دندان

مزایای کامپوزیت دندان

در ادامه، برخی از مزایای استفاده از کامپوزیت دندان را بیان کردیم. پس از مطالعه این بخش، قطعا پاسخ سوال خود را خواهید گرفت.

 1. از آنجایی که در این روش دندان ها تراشیده نمی شود و یا در صورت نیاز به تراشیدن، مقدار آن بسیار کم است (حدود 0.3 میلی متر) بنابراین دندان (مینا و عاج) آسیب نمی بیند.
 2. کامپوزیت را می توان تعمیر کرد. به این ترتیب، اگر آسیب دیدید، می توانید آن را تعمیر کنید.
 3. تعمیر کامپوزیت ساده و در مدت زمان کوتاهی امکان پذیر است.
 4. عدم نیاز به اعمال بیهوشی در حین کار. به جز دندان های حساس و موارد خاص.
 5. کامپوزیت استحکام و دوام بیشتری نسبت به لمینت دارد.
 6. ظاهر آن شبیه به شکل و رنگ دندان های طبیعی است.
 7. به دلیل عدم استفاده از آزمایشگاه خطای انسانی کاهش می یابد. علاوه بر کاهش خطای انسانی، در زمان و هزینه شما نیز صرفه جویی خواهد شد.

هزینه کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان یکی از پیچیده ترین بحث هاست که شامل قیمت های مختلف می شود. اگرچه قیمت بالا همیشه نشانه کیفیت نیست. اما مطمئن باشید قیمت پایین، نشانه کیفیت پایین است.

اگرچه استثنائاتی وجود دارد! دندانپزشک متخصص می تواند کیفیت کار و سلامت دندان ها و لثه های شما را تضمین کند. هزینه این روش سفید کردن دندان در یک متخصص بیشتر از یک پزشک عمومی است.

پیشنهاد می کنیم با نمونه کارهای فیکس کلینیک آشنا شوید و از اقتدار مطب مطمئن شوید. عوارض لمینت کامپوزیت اگر پزشک خوبی را انتخاب نکرده باشید بسیار زیاد است.

بوی بد دهان و التهاب لثه پس از کامپوزیت دندان یکی از موارد شایع است. اگر ترکیبات به صورت علمی و دقیق ساخته نشوند باعث بوی بد دهان و التهاب لثه می شوند.

سوالات متداول درباره کامپوزیت دندان

آیا کامپوزیت دندان ها را برجسته می کند؟

درست است که کامپوزیت یک لایه نازک است اما می تواند تا حدودی دندان ها را بیشتر نمایان کند، زیرا اکثر افرادی که می خواهند ونیر کامپوزیت بسازند، می خواهند دندان های خود را سفیدتر و درخشان تر کنند و به طور کلی اجسام سفید رنگ بیشتری دارند.

به همین دلیل است که تاکید می کنیم قبل از انجام هر کاری، متخصص دندان های شما را معاینه کند و اگر در حین معاینه کمی دندان هایتان به سمت جلو باشد، برای کامپوزیت مناسب نیستید.

ارتودنسی یا کامپوزیت ونیر؟

در بالا اشاره کردیم که کامپوزیت دندان می تواند مشکلات جزئی مانند فاصله بین دندان ها را حل کند. از این مواد می توان برای پرکردن فاصله بین دندان ها استفاده کرد. اما اگر اختلال دندانی بیش از حد قطعی باشد، ابتدا باید یک دوره درمان ارتودنسی را طی کنید.

از آنجایی که کامپوزیت ونیر پوسته نازکی است که روی دندان قرار می گیرد و توانایی تغییر موقعیت دندان را ندارد، ونیر کامپوزیت جایگزین درمان ارتودنسی نمی شود.

تفاوت بین کامپوزیت و ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت دندان درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته (پاره شده) است که اساسا به عنوان خود دندان عمل می کند. از طرفی کامپوزیت جایگزین دندان کشیده شده نیست، بلکه روی دندان های طبیعی فرد کار می کند.

کاربردهای کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان را می توان در موارد مختلف اما با یک هدف استفاده کرد. هدف در همه موارد داشتن دندان های زیبا و سالم است. کامپوزیت به طور گسترده برای موارد زیر استفاده می شود:

 • اگر قسمتی از دندان در اثر ضربه یا جویدن غذای سفت شکسته شود.
 • در صورت پوسیدگی دندان از مواد کامپوزیت دندان برای پرکردن آن استفاده می شود.
 • اگر تمام دندان ها تغییر رنگ داده باشند، می توان از ونیرهای کامپوزیت برای شفاف و سفید کردن آنها استفاده کرد.
 • در صورت وجود فاصله بین دندان ها به راحتی با ونیر کامپوزیت رفع می شود.

پس از اجرای کامپوزیت چه نتیجه ای حاصل میشود؟

 • فاصله بین دندان ها از بین می رود
 • شکستگی های جزئی ترمیم می شوند
 • دندان ها به صورت ردیفی و قرار گرفته اند
 • تغییر رنگ دندان ها اصلاح می شود
 • دندان ها سفید و براق می شوند.
 • جذابیت خنده شما چند برابر خواهد شد.